Preberáme Facebookový komentár Hana Maslowské, která sa na svojom Facebookovom profile podelila o zážitky z Austrálie, kde strávila behom prelomu roku niekoľko týždňov. Dakujeme za možnosť zdieľania. Fotky, nadpis, citácie na konci článku sme doplnili my.

Austrália – smutné rekordy

S manželom sme sa vrátili po 10 týždňoch z východu Austrálie. Požiare začali o dva mesiace skôr ako bývalo obvyklé v posledných (nepriaznivých) rokoch. Tradične najhoršie mesiace január – február sa ešte len blížia. 95% spravodajstva sa týka požiarov, v dolnej časti obrazovky bežia názvy požiarov, ktoré nie sú pod kontrolou a zoznamy dedín a oblastí, kde už je neskoro na včasnú evakuáciu. Hodnotenie rizika požiarov: na škále od mierneho po extrémne pribudla kolónka katastrofické.

Drone still from Fires in Kangaroo Valley. © Byron Ross / Greenpeace
© Byron Ross / Greenpeace

V Melbourne sme zažili deň, kedy bolo 41 °C, vietor viac než 100 km/h a vlhkosť len 10-12 %, čo je tiež dôležitý faktor a extrémna hodnota. Bolo zatvorených viac než 100 škôl, evakuácia miest blízko požiaru. Najvyššia priemerná teplota v celej Austrálii jeden deň prekonala rekord z roku 2013 o 6 desatín stupňa a vzápätí ďalší deň o celý jeden stupeň (41,9 °C). U nás sú rekordy prekonávané o 1-2 desatiny stupňa a aj takýto nárast môže signalizovať závažné zmeny. Tri obrovské požiare v oblasti Wolemi National Park a Blue Mountains na SZ od Sydney sa spojili v jeden MEGAPOŽIAR. Najrozsiahlejší požiar v histórii Austrálie. Hasiči vravia, že tento požiar už má úplne nepredvídateľné prejavy, prekonáva všetky skúsenosti.

Začiatkom decembra sme boli 8 dní v Sydney. Mesto bolo ponorené v dyme. Viditeľnosť minimálna, z botanickej záhrady bolo sotva vidieť obrysy opery a Harbour bridge vôbec nie. Apokalyptickú víziu dopĺňalo slnko vyzerajúce za dymovou clonou ako pomaranč – neustále ma nutkalo dívať sa, môj rozum nemohol spracovať, že na poludnie sa môžem pozerať do slnka. Asi desatina ľudí nosí dýchacie masky.

Vybrali sme sa na výlet do Katoomby. Dúfali sme, že aspoň miestami bude Cliff walk prístupný, alebo aspoň niektoré vyhliadky. Všetko bolo ohradené páskou – kvôli nebezpečenstvu požiaru vstup zakázaný. Na dvoch miestach, kde boli vyhliadky celkom blízko pri ceste, sme so zlým svedomím podliezli pásku a rozhliadali sa po údolí pod nami. Nebolo skoro nič vidieť, len spomienky nám dokresľovali tie miesta,  ktoré sme mávali radi (pred 15 rokmi sme rok žili v Sydney).

V utorok 9. decembra bolo mesto ponorené do ešte hustejšieho dymu ako obvykle. Na rozlúčku som si chcela prejsť obľúbenú Cliff walk medzi Bondi a Coogee, dúfala som, že pri mori bude znesiteľnejšie. Okolo tretej popoludní sa zniesol ťažký mrak i nad more a pocítila som, že mi nie je dobre. Z polcesty som sa vrátila. Večer v správach bol tento deň označený ako vôbec najhorší v dejinách, rizikové hodnota znečistenia vzduchu (predovšetkým nebezpečných častíc PM 2.5) bola prekročená 11-12x, pobyt vonku sa prirovnával k vyfajčeniu 80 cigariet.

Blue Mountains 2019

Fotografie autorky textu z Blue mountains, ktoré sú zasiahnuté požiarmi. Viac informácií o krásnom mieste Austrálie nájdete napríklad na: https://en.wikipedia.org/wiki/Blue_Mountains_(New_South_Wales)

Deťom, starým, chorým a oslabeným ľuďom sa odporúča nevychádzať von, oblepiť škáry a používať čističku vzduchu. Dobrá rada na pár dni – ale keď ide o týždne a mesiace?

Ľudia si do nového roku priali zdravie a bezpečie. Prvé dva dni nového roku bohužiaľ tomu nenahrávajú.

Ďalších rekordov by sa dalo uviesť nespočetne veľa. Najteplejší a najsuchší mesiac, ….

Moje najvrúcnejšie prianie je, aby tieto rekordy z konca roku 2019 už nikdy neboli prekonané.