Súčasná situácia s nákazou nového typu koronavírusu zasiahla nás všetkých. Aby sme sa jej spoločne postavili a chránili seba, svojich blízkych aj všetkých ostatných, s ktorými zdieľame našu planétu, museli sme takmer okamžite zmeniť svoj životný štýl, na ktorý sme zvyknutí. Trávime maximum času doma, nestretávame sa, dôkladne si umývame a dezinfikujeme ruky, nosíme ochranné rúšky a staráme sa o svoju imunitu.

Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že sme ostali paralyzovaní a nemôžeme nič robiť, opak je pravdou. Práve v tomto čase si môžeme navzájom pomáhať a spoločne zvládnuť túto situáciu. Čo konkrétne môžeš urobiť práve ty?

1. Staraj sa o seba, svojich blízkych a okolie 

Rozprávajte sa, smejte sa spolu, hrajte hry, riešte veci s kľudom a starajte sa o spoločnú pohodu a dobrý psychický stav, ale neboj sa byť na chvíľu aj sám/sama, ak to potrebuješ. Pomáhaj ľuďom v okolí, ktorí najviac potrebujú pomock, najmä ľuďom v staršom veku. Tí patria do najrizikovejšej skupiny. Ponúkni sa im s nákupom alebo pre nich vybav niečo, čo súrne potrebujú (lieky a pod.), aby nemuseli zbytočne chodiť po vonku. Ako a komu môžeš v tejto situácii pomôcť? Pozri si pár našich tipov.

Pomôcť sa snažia aj mladí ľudia, ktorí vytvárajú množstvo iniciatív a aktivít na pomoc s nákupmi, šitie rúšok a iné. Pozri si zoznam aktuálnych mládežníckych iniciatív, do ktorých sa môžeš zapojiť.

Podporiť môžeš aj oficiálny projekt na pomoc zdravotníckym zariadeniam s názvom #KtoPomozeSlovensku.

2. Zapoj sa do výroby rúšok 

Veľa ľudí v prvej línii boja s koronavírusom nemá ani základné ochranné pomôcky alebo ich má nedostatok. Ľudia v zdravotníctve, sociálnych službách, polícia, hasiči, predavači a predavačky, všetcí títo ľudia sú denne vystavení riziku nákazy. Preto začali ľudia šiť a rozdávať bavlnené rúšky. Či už vieš šiť, alebo sa to chceš naučiť, toto je vhodná príležitosť.

3. Vzdelávaj sa

Pusti sa do čítania knihy, ktorú si odkladal už pár mesiacov, napríklad aj o ochrane klímy a prírody. Pár tipov už pre teba máme. Pozri si dokument alebo iný vzdelávací film. Zajímavé filmy ponúka napríklad aj festival Jeden svět. Zaregistruj sa do online kurzu a zdokonaľ svoje schopnosti, napríklad aj cez Zmudri. Prečítaj si články na internete alebo si prejdi zaujímavé zdroje informácií. Zlepši sa v niektorom z cudzích jazykov.

4. Vyrob si niečo užitočné zo starých vecí 

Prevetraj veci, ktoré máš doma a daj im nový účel tým, že z nich niečo pekné vyrobíš pre seba alebo niekoho iného. Opravuj, upcykluj alebo si napríklad pretrieď veci, ktoré už nepotrebuješ a priprav ich na ďalšiu cestu za niekým, komu sa budú hodiť a môže ich potrebovať aj počas tejto situácie.

5. Zdokonaľ svoje kuchárske schopnosti a uvar si z jedla, ktorému za chvíľu končí dátum spotreby a hrozí, že sa skazí

Možno patríš medzi ľudí, ktorí si nakúpili až príliš veľa jedla alebo by to možno chcelo urobiť čistku medzi pár vecami, ktoré sa váľajú v mrazáku a blíži sa im koniec spotreby? Pár tipov ako variť ako sa hovorí z toho „co dúm dal“ nájdete napríklad aj TU. Dobrú chuť.

6. Priprav si svoju záhradku na jar

Ak si chceš skrášliť okolie, vypestovať si chutné lokálne potraviny alebo ťa jednoducho baví záhradkárčenie, teraz je tá správna chvíľa pripraviť si svoju záhradku, balkón alebo kvetináče za oknom na sezónu. Môžeš skúsiť ekologické pestovanie podľa princípu tzv. permakultúry. Potreby pre pestovateľov a záhradkárov sú od dnešného dňa opäť otvorené.

7. Objavuj nové bezmäsité a vegánske recepty 

Intenzívna priemyselná živočíšná výroba vyčerpáva životné prostredie a je náročné na energiu, vodu, poľnohospodársku pôdu, vyklčujú sa vďaka nej tropické pralesy a produkuje veľké množstvo emisií. Nie je preto odveci znížiť svoju spotrebu živočíšnych produktov. Pár tipov, ako na to sme ti zhrnuli tu.  

8. Priprav si svoj bicykel na jar

Zase nastáva čas, kedy si budeš môcť zobrať bicykel a presť sa s ním po vonku, užívať si prírodu, vietor vo vlasoch a ušetriť počas toho množstvo skleníkových plynov. Ak už musíš ísť von, tak namiesto auta použi radšej bicykel.

9. Vybehni do prírody

Ak si niekde na samote a nehrozí, že sa vonku nakazíš môžeš sa prebehnúť aj na čerstvý vzduch. Počas dňa objavuj svoje okolie a zober si so sebou napríklad aj sáčok na odpadky a pozbieraj tie, ktoré sa váľajú v prírode. V noci môžeš pozorovať hviezdy, ktoré je teraz oveľa lepšie vidieť.

10. Pokračuj v online aktivizme 

Aj keď teraz nemôžeš ísť na prednášku, demonštráciu, stretnutie dobrovoľníkov alebo inú akciu, stále sú možnosti, ako sa do ochrany prírody zapojiť online. Zdieľaj informácie z nášho webu, prečítaj si od nás staré emaily, ktoré už dlho odkladáš alebo sa pridaj k nám a staň sa našim dobrovoľníkom.

A hlavne nestrácaj elán a chuť do života!

Máš aj ty nejaké konkrétne skupiny, organizácie alebo nápady, čo robiť počas týchto dní? Podeľ sa o ne s nami a inšpiruj nás aj ostatných.

Ak už niektorý z týchto typov praktizuješ, pošli nám svoju fotku, video alebo napíš komentár. Motivujme sa navzájom! 🙂