San Francisco je známe svojim miernym počasím, ktoré sa v prístavnom meste počas roka výrazne nemení. Vďaka hmle prúdiacej z Tichého oceánu sa výška teploty pohybuje okolo 17°C. Prvý septembrový víkend tohto roku však mesto prekvapila rekordná vlna horúčav s teplotami dosahujúcimi 41ºC. V rovnakom momente čelilo mesto Los Angeles najväčšiemu lesnému požiaru vo svojej histórii, pre ktorý museli svoje domovy opustiť stovky ľudí. Prírodné požiare, ktoré sú bežnou súčasťou tohto regiónu v letných mesiacoch, sú vplyvom zmeny klímy rozsiahlejšie, horúcejšie a dlhšie trvajú.

Nebolo to tak dávno, keď aj Európa na druhej strane Atlantického oceánu čelila masívnym vlnám horúčav. Extrémna vlna teplôt, nesúca meno Lucifer, patrila medzi najintenzívnejšie od roku 2003. Ohrozila turistov a obyvateľov 11 európskych štátov a spôsobila smrť minimálne dvoch ľudí.

Extrémne poveternostné podmienky vyčíňajú na každej strane zemegule a ich intenzita narastá pod vplyvom klimatických zmien. Dychberúce zábery zničenej krajiny, ktorú za sebou zanechali hurikány Harvey, Irma a Maria, boli súčasťou spravodajstva po celom svete. Negatívny dopad počasia sa týka najviac tých, ktorých ekonomická situácia brzdí pripraviť sa na prichádzajúce nebezpečenstvo a zasahuje ich v najhoršej možnej chvíli. Ide o rodiny s nízkym príjmom na pokraji chudoby, ktoré sú nútené žiť v oblastiach náchylných na záplavy.

Viac ako 1200 ľudí prišlo o život v dôsledku zosuvov pôdy a pri povodniach, ktoré zasiahli Bangladéš, Indiu a Nepál. Aj napriek očakávaným prírodným povodniam krajiny zaskočilo obzvlášť silné monzúnové obdobie, ktoré negatívne ovplyvnilo životy miliónov ľudí. V rozvojových krajinách bez potrebných prostriedkov a zásob je veľmi náročné nájsť bezpečné útočisko a poskytnúť podporu zasiahnutým komunitám.

Už sa viac nemôžeme otáčať chrbtom dôkazom vo svete, kde hurikán Maria zasahuje Karibik, zanecháva Puerto Rico bez elektriny a vysídľuje tisíce ľudí na ostrove Dominica. Extrémne klimatické udalosti postihujú milióny ľudí na celom svete a je potrebné, aby sa osoby a spoločnosti, zodpovedné za zmenu klimatických podmienok, začali podieľať na riešení a poskytli pomocnú ruku pri odstraňovaní následkov. Je najvyšší čas odmietnuť fosílne palivá, „špinavú“ energiu a odvrátiť kurz, ktorým všetci smerujeme. Zajtra môže byť neskoro.

Diego Gonzaga, content editor v Greenpeace USA

Komentáre

Nechaj svoju odpoveď

The following GDPR rules must be read and accepted:
Tento formulár zaznamená tvoje meno, email a obsah, aby sme mohli sledovať komentáre na stránke. Pre viac informácií si pozri Ochranu osobných údajov, kde nájdeš viac informácií o tom, ako nakladáme s tvojimi údajmi.

Diskusia

Close