Už ste počuli tie dobré správy?

Slovensko končí s výrobou elektriny z uhlia a prijalo prísnejšie klimatické záväzky. Podľa spoločného vyhlásenia pani prezidentky Čaputovej a pána premiéra Pellegriniho Slovensko po roku 2023 ukončí ťažbu a spaľovanie uhlia a pridá sa sa ku krajinám, ktoré podporujú uhlíkovú neutralitu do roku 2050.

Čo to znamená?

Ak pán premiér dodrží slovo, potom sa Slovensko stane prvou krajinou V4, ktorá sa rozhodla skoncovať s výrobou elektriny z uhlia. Zároveň sa tak pridá k 21 štátom EÚ, ktoré požadujú dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050. Toto je prelomový krok nielen pre Slovensko. Čím menej uhlia spálime, tým viac budeme mať čistejší vzduch a zdravšie životné prostredie v celom regióne. Je to prvý krok k tomu, aby sme zachovali rozmanitú a obývateľnú krajinu a dôstojný život pre súčasné a budúce generácie.

Čo spravil Greenpeace?

Aktívne vedieme kampane po celom svete, aby sme zastavili ťažbu a spaľovanie uhlia, pretože to je jedna z ciest ako úspešne bojovať s existujúcou klimatickou krízou. V decembri minulého roka, aktivisti a aktivistky Greenpeace vyliezli na na ťažobnú vežu v nováckej bani, aby zobudili kompetentných na Slovensku. A tu sme sa nezastavili, pokračujeme v kampani, aj v širšom regióne a ďalej sa budeme snažiť obmedziť závislosť od uhlia ešte skôr než nás postihnú dopady klimatickej krízy. Toto víťazstvo však patrí všetkým nám a každému z vás osobitne. Vaša podpora je kľúčový element, ktorý nás poháňa vpred. Po celom svete navyše silnejú klimatické hnutia a politici nebudú môcť ďalej ignorovať náš hlas. Pridajte sa ku klimatickému hnutiu a žiadajte od našej vlády konkrétne kroky na zamedzenie dopadov klimatickej krízy.

Aby sme zachovali našu politickú a finančnú nezávislosť pri realizácii našich kampaní, Greenpeace neprijíma žiadne príspevky od vlád, politických strán, Európskej únie alebo korporácií. Naša práca je závislá od príspevkov, ktoré nám posielajú ľudia ako ste Vy! Nepremeškajte príležitosť byť súčasťou zmeny. Náš boj sa nekončí dnes a Váš príspevok je palivom pre naše ďalšie aktivity. ĎAKUJEME!