No results
Top-Ergebnisse nach Kategorie
Aktiv werden
News
Detailwissen
veröffentlicht am 24.10.2019

Greenpeace: Generali, povedzte uhliu nie. Bez výnimiek

Niekoľko aktivistov Greenpeace vo štvrtok protestovalo pred jednou z pobočiek poisťovne Generali na Karadičovej ulici v Bratislave. Upozorňujú na finančné väzby medzi poisťovňou a uhoľnými projektmi v Českej republike a Poľsku. Zapojili sa tak do medzinárodného tlaku, ktorého cieľom je prinútiť poisťovňu Generali aby prestala poisťovať uhoľné projekty.

Aktivisti pred budovou rozvinuli transparent s nápisom “Držte sa svojich slov, nie uhlia”. Zamestnancom poisťovne, zákazníkom a aj okoloidúcim rozdávali tematické letáky. Na nich vysvetľujú, že hoci poisťovňa minulý rok oznámila koniec podpory uhoľným projektom, udelila výnimky pre poľskú energetickú spoločnosť PGE a český ČEZ. Obe spoločnosti pritom naďalej rozvíjajú nové uhoľné projekty. Na pobočke potom Greenpeace odovzdali list pre vedenie poisťovne.

“Podporovať uhoľné projekty v dobe klimatickej krízy je nezodpovedné. Generali síce oficiálne nepodporuje uhlie, ale vďaka výnimkám zo svojej politiky naďalej podporuje firmy ako PGE a ČEZ, ktoré chcú prevádzkovať uhoľné elektrárne a bane ešte desiatky rokov. Ak máme brať slová predstaviteľov poisťovne vážne, musí povedať jednoznačné nie uhliu,” povedal klimatický kampanier Greenpeace Slovensko Radek Kubala.

Podobný protest sa priamo pred sídlom Generali odohral taktiež minulý týždeň v Rakúsku. Najväčšie európske poisťovne, medzi nimi napríklad Uniqa alebo Allianz, v posledných rokoch oznámili koniec podpory uhoľným projektom. Generali by mala nadviazať a definitívne ukončiť podporu uhoľného priemyslu, najneskôr na stretnutí akcionárov v máji budúceho roku.

Kontakt:

Radek Kubala, rkubala@greenpeace.org, +421 917 577 493