V roku 1971 vykonávali Spojené štáty americké na malom ostrove menom Amčitka pri západnom pobreží Aljašky atmosférické testy atómových zbraní. Tento ostrov bol posledným útočiskom troch tisícov ohrozených morských vydier, domovom orla, sokola sťahovavého a ďalších divokých zvierat. Naviac sa nachádza v epicentre najčastejších zemetrasení na svete…

Motivovaní vierou, že i jedinec môže dosiahnuť zmeny, prenajalo si dvanásť odhodlaných mužov starú rybársku loď a vydali sa na plavbu z kanadského Vancouveru, aby atómovému testu zabránili. Zvolili si názov, ktorý vyjadruje záujem o prírodu a ich túžbu zbaviť svet jadrovej hrozby – Greenpeace (zelený mier). Odvaha, nasadenie a nenásilná forma protestu tejto hŕstky ľudí sa neskôr stali príkladom, ktorý inšpiroval tisíce ľudí k ich nasledovaniu.

Greenpeace sa pomerne rýchlo rozrástol na medzinárodnú organizáciu a získal na sile. Napriek tomu, že množstvo ľudí označovalo a aj zvykne označovať Greenpeace za moc radikálny a niekedy si vyslúžime aj nálepky ekoteroristov, jediný teroristický čin, ktorý bol v súvislosti s Greenpeace spáchaný bol na nás.

Stalo sa to v roku 1985, kedy agenti francúzskej tajnej služby umiestnili výbušninu na našu loď Rainbow Warrior. Po výbuchu na palube zahynul fotograf Fernando Pereira. Ducha dúhového bojovníka ale potopiť nemožno. Od tejto tragickej udalosti má Greenpeace už tretiu loď s názvom Rainbow Warrior a ďalšie dve, ktoré pomáhajú s naším poslaním chrániť planétu. 

Pozrite si lode Greenpeace

Dnes je organizácia Greenpeace známa najmä svojimi priamymi akciami, ktorými upozorňuje verejnosť na vážne ekologické problémy. Akcie sú však iba príslovečnou špičkou ľadovca v tvrdej a serióznej práci, ktorú často nie je až tak vidieť. Greenpeace dnes spolupracuje s uznávanými expertmi a laboratóriami, vedie vedecké výskumy a expedície a snaží sa presadzovať riešenia problémov a pozitívne zmeny. 

Počas svojej existenice Greenpeace upozornil na množstvo problémov životného prostredia. Medzi ikonické kampane Greenpeace dnes už patria kampane za záchranu tuleňov, veľrýb, ochrana pralesov, boj s nebezpečnými zdrojmi energie či boj za záchranu Arktídy. Za desiatky rokov existencie Greenpeace dosiahol mnohé víťazstvá, ktoré prispeli k zlepšeniu životného prostredia na celom svete.

Pozrite si príbehy histórie Greenpeace

Slovensko 

Greenpeace na Slovensku vznikol v roku 1993 po rozdelení Československa a tým aj spoločnej kancelárie. Od začiatku sa venoval najmä atómovej energetike. Počas svojej existencie však postupne kancelária Greenpeace narastala a v roku 2001 sa stala súčasťou regionálnej kancelárie Greenpeace Stredná a Východná Európa (Greenpeace CEE). Našim zameraním však nebola už len jadrová energetika. Počas takmer 30 rokov sa Greenpeace venoval toxickým látkam, ťažbe zlata a uránu, ochrane veľrýb, nebezpečným hračkám, GMO, ochrane včiel a poľnohospodárstvu či ťažbe a spaľovaniu uhlia. Tak ako aj iné kancelárie, aj naša sa intenzívne počas rokov zameriava na ochranu klímy. 

Najväčšie úspechy Greenpeace Slovensko: